Z HISTORIE ŠKOLY

1898 - 1918

Co předcházelo /aneb jak vznikla budova ateliérů/

Aby naše škola vůbec mohla fungovat, potřebuje nějaké svoje zázemí, školní budovu, zkrátka nějaký ten svůj domeček, domov - a právě domovem to všechno začalo. V roce 1899 je totiž v Hodoníně otevřena výsostná budova Studentenheimu, čili domova pro německé studenty města Hodonína. Hodonín byl totiž městem, ve kterém žilo plno Čechů i Němců a ne nadarmo byl tedy přezdívaný jako německé město uprostřed českého venkova…

Alespoň tak o něm mluvili čeští vlastenci, pro národovce německé byl zase moc českým a pravda bude asi někde uprostřed. Následovalo neustálé hašteření mezi občany Hodonína a Gödingu a obě tyto strany soupeřili ve všem v čem se dalo. Brzy vyvstala neoficiální soutěž o to, kdo bude mít největší, nejhezčí, nejnoblesnější a nejlepší školní budovu v celém městě. V roce 1896 si Češi vystavěli budovu České vyšší reálky zemské, která stála na křižovatce ulic Dobrovolského, Měšťanské a Horních a Dolních Valů. Novorenesanční a elegantní to budova s věžovitým řešením nároží. Druhá strana se však nedala zahanbit a hned následujícího roku vzniká plán na stavbu budovy Německé vyšší reálky zemské, dokončené roku 1899 (Dnes obchodní akademie), která má dvě zaoblené nárožní věže a výsostně bohatou fasádu plnou motivů baroka a secese… Jenže chyběli žáci…

Jak psáno v pamětní knize obce města jest: „…Nebylo pro ně žáků, takže je musela obec sháněti po celé říši rakouské a byla nucena vystavět pro ni studentenheim.“

V březnu roku 1898 jsou položeny základy a následujícího roku již budova stojí v celé své kráse. V té době moderní, honosný a výstavní novobarok se snoubil s náznaky ještě modernější secese. Budova to byla jedenácti-osá, prostřední tři osy pak tvořil rizalit s bohatým portálem a zakončený tympanonem z nějž k nebi vystupoval barokový štít.

Tak se zrodila budova našich dnešních ateliérů. Byla vystavěna dle návrhu Ing. Friedricha a stavbu provedly firmy Petra Marische a Františka Dobrozemského celkovým nákladem 153.233 K.

(Fotografie/pohlednice z let 1898-1900, jedna z mála s původním portálem)

Zrod první republiky - doba změn

Po roce 1918 se ze Studentenheimu stává dívčí měšťanská škola, která nesla jméno prvního prezidenta Československa Tomáše Garrigua Masaryka. Pan prezident se totiž přímo v místech na nichž později tato školní budova vyrostla narodil. K jeho památce město také nahradilo původní výzdobu vstupního portálu dle návrhu Arch. Ant. Blažka a akad. sochaře Jul. Pelikána. I přesto, že 20. století nebylo k fasádě ateliérů příliš laskavé, zůstal nám do dnešních dnů zachován právě tento portál, chránící původní výzdobu vstupního vestibulu uvnitř.

(Zdroj: ŠOUPAL, Ruda, Otokar MEITNER a Vladislav ZLÁMAL. Hodonín: Město a okres : [Břeclav. Strážnice]. Praha: Národohospodářská propagace Československa, 1935, )

(Zdroj: ČAPEK, Karel. Adresář města Hodonína. Hodonín: K. Čapek, 1924)

Ulice Dobrovolského

1929-1945

Od 19. století fungovala v Hodoníně i živnostenská škola. Její začátky byly složité, vyučovalo se jen v neděli v budovách obecných škol. Časem se ale škole začalo dařit a stala se poměrně žádanou, nastal proto čas zřídit v Hodoníně novou školu. Píše se rok 1929, ve vilové čtvrti nedaleko centra Brna je budována vila manželů Tugendhatových a v nové Hodonínské čtvrti v Brandlově ulici staví firma pana J. Stejskala Masarykovu živnostenskou školu. Stejně jako ona slavná vila v Černopolní ulici je i tato budova moderní stavbou čistých funkcionalistických linií, dle přání jejího architekta J. Grunda. Končící dekáda vnáší lidstvo do nového období, mizejí tradiční, honosné, ladné přeplněné, nabubřelé a pyšné fasády historismu a secese a místo nich pevně otěže vlády přejímá mladý, čistý, stálý, geometrický a utilitární funkcionalismus.

Toť dnešní pavilon A, srdce naší průmyslovky…
…ale s tou průmyslovkou bychom možná trochu předbíhali. Živnostenská škola pokračovací v Hodoníně byla pouze předkem naší školy - ano, probíráno v ní bylo jak stavitelství, tak umělecká řemesla, jenže šlo pouze o jedny z mnoha oborů jimž se mohli žáci přiučit, hemžil se tu totiž roj švadlenek, krejčí a studentů dřevařského a kovodělného průmyslu.

Na tu naši průmyslovku si musíme počkat až po válce.

(Výstavba školy a škola těsně po otevřeníZdroj: ŠOUPAL, Ruda, Otokar MEITNER a Vladislav ZLÁMAL. Hodonín: Město a okres : [Břeclav. Strážnice]. Praha: Národohospodářská propagace Československa, 1935)

(Nová budova zakreslená do katastrálního plánu z roku 1928)

(budova poté co po válečném náletu na rohu ulic Brandlova a Muchova explodovala bomba)

1954 – 1964

Založení školy

Po II. světové válce došlo k prudkému rozvoji stavebnictví, bylo nutno vyrábět kvalitní stavební materiál, což vyžadovalo důkladnou přípravu kvalifikovaných odborníků. Podnět k založení odborné školy daly cihlářské závody, které trpěly velkým nedostatkem středně technických kádrů. Iniciátorem celé myšlenky byl tehdejší ředitel hodonínských cihelen Jan Bočan. Důvody, proč škola vznikla v Hodoníně, byly jednak geografické, protože Hodonín leží v těsné blízkosti slovenských hranic a do školy se počítalo i se žáky ze Slovenska, jednak provozní, protože Hodonín byl centrem cihlářského průmyslu a závody svou kapacitou zaručovaly i praktickou výuku žáků. Nejdříve byla založena jen dvouletá škola s názvem Průmyslová škola cihlářská. Cihlářské závody do ní posílaly své zaměstnance, se kterými se počítalo na místa mistrů, a tito lidé zde měli získat potřebné teoretické vědomosti. První ročník byl otevřen v listopadu 1951. Škola byla přičleněna pod správu učňovské školy v Hodoníně, jejímž ředitelem byl Zdeněk Čermák.

Ve školním roce 1954/55 byl uzavřen poslední ročník dvouleté školy, kterou absolvovalo celkem 64 žáků. V souvislosti s přestavbou dvouletých škol na čtyřleté v tomtéž školním roce již probíhala výuka v prvním ročníku čtyřleté Střední průmyslové školy cihlářské, jejíž název byl v průběhu dalšího školního roku změněn na Střední průmyslovou školu stavebních hmot. Změně koncepce školy předcházelo přepracování a rozšíření osnov.

Ve školním roce 1954/55 byly otevřeny tři paralelní první ročníky s celkovým počtem 94 žáků, z nichž 80 první ročník úspěšně dokončilo.

Třídy byly umístěny nejdříve v budově na Leninově ulici (dnešní Brandlova), pak přechodně v budově nynější obchodní akademie a od r. 1956 již trvale v Brandlově ulici. Provizorní internát na náměstí byl později nahrazen novým na ulici Makarenkově (Skácelova). Ten postavily hHodonínské cihelny vlastním nákladem.

Ředitelem školy byl jmenován pan František Janovský. V době zahájení čtyřletého studia vyučovali na škole tito učitelé: Jakub Ivičič, Lubomír Chytil, Jaroslav Svoboda a dílenský učitel Jaroslav Petřík. V následujícím roce nastupují učitelé Olga Kvasničková a Jaroslav Zvonař, v dalším pak Zdeňka Kalinová a Ing. Eliška Cibulcová. Protože je potřeba nových odborných učitelů, přicházejí Ing. Vlad. Živica, Ing. Ladislav Skovajsa, Ing. Ivan Dvorský a Otto Špaček. Ve školním roce 1960/61 přichází Ing. Marta Škrášková a Jiří Sladký, o rok později Ing. Jaroslav Letnický. V r. 1961/62 se sbor rozšiřuje o Zdeňka Polácha, Alenu Vršťálovou a učitele Milana Procházku, v následujícím roce pak nastupuje Anežka Havlátová a současně odchází do důchodu ředitel školy František Janovský.

1964 – 1974

Rozšíření učiva

Náplň učiva čtyřleté školy daleko přesahuje rámec původního cihlářského zaměření. Učivo se rozšiřuje o výrobu žáruvzdorného zboží, maltovin, lehčených stavebních materiálů, stavebních dílců atd. Škola byla jedinou svého druhu v republice a přicházeli do ní žáci ze všech krajů českých zemí i Slovenska. Budova, která byla původně postavena pro učňovskou školu, musela být pro provoz čtyřleté průmyslové školy postupně přebudována. Adaptací bývalých dílen byly zřízeny laboratoře pro analytickou chemii, technologii a pro fyzikální chemii. Byla upravena přípravna a sklad chemikálií, vybudován kabinet fyziky. Jedna třída byla zařízena jako odborná učebna fyziky a chemie, dále byla zřízena učebna pro elektrotechniku a základy automatizace. Do všech laboratoří a do většiny tříd byl pořízen nový nábytek, byl rekonstruován rozvod elektrického vedení a provedena výměna oken.

Řízením školy byl v letech 1964-1967 byl pověřen Ing. Jaroslav Svoboda, po něm převzal vedení Ing. Mojmír Janků, který byl ve funkci ředitele školy až do r. 1973, kdy byl ředitelem jmenován Ing. Jaroslav Hortvík.

V r. 1966 nastoupil do školy RNDr. Milan Foltýn a laborant Petr Kozák, v r. 1967 Ing. Jaroslav Menšík a prof. Josef Kuja. V r. 1968 přišel Ing. Ivan Tlach a učitel praxe Josef Přibil. V letech 1969-73 učila na škole prof. Milena Johanová.

1974 – 1984

Otevření oboru Pozemní stavby

V průběhu padesátileté historie školy se postupně zaváděly i jiné obory studia podle regionálních požadavků průmyslu na přípravu střednětechnických odborníků. Tak byl zaveden v r. 1975 obor Technické zařízení budov. V r. 1976/77 byl dočasně otevřen obor Prefabrikace, který byl v průběhu dalšího školního roku změněn na obor Pozemní stavby.

V r. 1978 byla zahájena přístavba pavilonu B, dokončen byl v r. 1984.

Ředitelem školy v tomto období byl Ing. Jaroslav Hortvík, zástupcem ředitele se stal od r. 1977 RNDr. Karel Navrátil, který přišel z gymnázia v Hodoníně.

V r. 1976 přišli na školu prof. Ludmila Cyroňová a Ing. Milan Švarc, o rok později pak Mgr. Ivana Říhová a Ing. Evžen Wolker. V r. 1978 přišli Ing. Jaromír Janeček, Ing. Zdeněk Bednařík a prof. Vladislav Milink. Rozšíření praxe si vyžádalo přijetí učitele Zdeňka Lindenberga v r. 1980

1984 – 1994

Otevření oboru Hornictví a hornická geologie

Ve školním roce 1984/85 byl poprvé pro žáky denního studia otevřen obor Hornictví a hornická geologie. V následujícím roce byl název oboru Pozemní stavby změněn na Pozemní stavitelství a byl zaveden obor Technologie keramiky zahrnující jak výrobu stavebních materiálů, tak výrobu keramickou. V březnu r. 1991 se poprvé v historii školy konaly talentové zkoušky. Své výtvarné nadání přišli prokázat žáci, kteří měli zájem o studium nově zřizovaného oboru Umělecké zpracování keramiky.

Ve školním roce 1991/92byl otevřen obor Užitá geologie.

Protože úzká specializace na keramickou výrobu nedávala absolventům oboru Technologie keramiky mnoho nadějí na uplatnění, byl obor inovován v souladu s tehdejší vzdělávací koncepcí preferující co možná nejširší záběr problematiky. Obor odpovídal moderním trendům směřujícím k uplatnění automatizace a robotizace při technologických procesech výroby v průmyslu keramiky, stavebních materiálů a skla. Název oboru Automatizované systémy řízení technologických procesů plně vystihoval náplň studia a jeho zavedení v r. 1994 na střední průmyslové škole v Hodoníně bylo v rámci České republiky jedinečné.

V r. 1989 je dokončen pavilon C. Škola tím získává novou jídelnu, laboratoře chemie, elektrotechniky a automatizace.

Ředitelem školy se stává v r. 1993 Mgr. Ing. Michael Strýček, CSc., zástupcem ředitele Ing. Zdeněk Bednařík.

V roce 1987 nastupují do školy Ing. Petr Hodovský, Ing. Božena Kopecká, Ing. Věra Křivánková a Ing. Ivana Urbánková. V r. 1988 nastupuje Mgr. Zdeněk Ševela, o rok později PhDr. Bohuslava Kubíčková, Mgr. Věra Jagošová a Ing. Alois Kolář. V r. 1990 přicházejí Mgr. Vlasta Měřínská, PhDr. Jolana Ryčlová a PhDr. Dana Sobotková. V r. 1991 se sbor rozšířil o Ing. Zbyňka Kristoně a Ing. Zdeňka Vyskočila. V r. 1993 přichází RNDr. Václav Matyáš, CSc.

1994 – 2004

Užitá malba a Propagační grafika, Vodní a odpadové hospodářství

V září r. 1994 navštívil naši školu ministr školství Ivan Pilip.

Ve školním roce 1996/97 nebyly otevřeny 1. ročníky, protože základní vzdělání bylo prodlouženo na 9 let. V tomto roce však byla zavedena na naší škole Vyšší odborná škola a byl otevřen první ročník oboru Pozemní stavebnictví. V roce 1997 byly na denním studiu otevřeny další výtvarné obory – Užitá malba a Propagační grafika. Současně dochází ke změně názvu školy na Střední průmyslová a umělecká škola a Vyšší odborná škola Hodonín (SPUŠ a VOŠ Hodonín). Od roku 1999 byl pak na VOŠ otevřen další obor – Vodní a odpadové hospodářství.

Ředitelem školy byl od 1. 2. 2002 jmenován PaedDr. Ivo Kurz. Zástupci ředitele byli Ing. Miroslav Přibil a RNDr. Milan Foltýn.

Jak se rozšiřoval počet oborů, bylo třeba i nových pedagogů. Postupně přišli: v r. 1994 PhDr. Eva Božková, Ing. Miroslav Mráka, Ing. Miroslav Přibil, Ing. ĽuboslavaVéghová, Ing. Anna Zimmelová, Ing. Zdeněk Bachman, ak. soch. Jaroslav Jurčák, Ing. Jaroslav Kudlička, Ing. Josef Macků; v r. 1995 Mgr. Zdeněk Čermák, ak. soch. Miroslav Kovářík, Ing. Vítězslav Pevný; v r. 1996 PhDr. Karel Bílek, Ing. Milada Homzová, Kateřina Ciprysová; v r. 1997 Mgr. Art. Antonín Mach, Mgr. Art. Peter Žúrek; v r. 1998 Ing. Jarmila Buryová, ak. mal. Dagmar Kučerová, Ing. Stanislav Havliš; v r. 1999 Ing. Yveta Koblihová, Mgr. Ivana Horáková, Mgr. Zdeněk Ingr, Mgr. Alena Šupálková, Jan Ševčík, Lubomír Tomík; v r. 2000 Ing. Richard Klenner, Mgr. Art. Roman Šafránek; v r. 2001 Mgr. Zbyněk Bábíček, Veronika Ulmanová; v r. 2002 Ing. Romana Jelínková, Mgr. Karel Schmied; v r. 2003 Mgr. Art. Edita Balážová, Mgr. Hana Dobrovolná, Mgr. Kateřina Gottvaldová; v r. 2004 Mgr. Ivana Dvořáková a PhDr. Miroslav Juriga.

2004 – 2014

Modernizace školy

Předposlední desetiletí existence naší školy charakterizuje velká modernizace, rekonstrukce obou pracovišť (na ulici Brandlova i Dobrovolského), vybavování učeben i kabinetů počítači a jejich připojení k tiskárně. Výtvarné obory se na ulici Dobrovolského začaly vyučovat ve školním roce 2007/08 a přibližně o dva roky později tam bylo vytvořeno pracoviště pro odbornou praxi studentů stavebnictví. K rekonstrukci pavilonu A na Brandlově ulici přispěli i sami studenti návrhem studovny, která byla podle vítězného soutěžního projektu studentů 3. A vybudována o prázdninách v r. 2013.

Ve školním roce 2005/06 se změnil v souladu s požadavky nových právních předpisů název školy na „Střední škola průmyslová a umělecká a Vyšší odborná škola, Hodonín, Brandlova 32“. Na vyšší odborné škole se vyučovaly obory Stavebnictví a Vodní a odpadové hospodářství, v roce 2009/10 se už ale na vyšší škole nevyučovalo.

Skladba oborů se proměnila jen částečně. Ve školním roce 2004/05 se naposled vyučoval studijní obor Automatizované systémy řízení technologických procesů v průmyslu silikátů a poprvé obor Technické lyceum. Obory Stavebnictví se zaměřením na Pozemní stavitelství a Užitá malba zůstávají po toto desetiletí beze změny. Ve školním roce 2010/11 už nebyl v prvním ročníku otevřen obor Výtvarné zpracování keramiky (výuka ukončena po maturitních zkouškách v roce 2013) a obor Propagační výtvarnictví – propagační grafika byl přejmenován na Grafický design.

Během let 2005–2006 byly zrekonstruovány všechny tři pavilony hlavní budovy na Brandlově ulici včetně spojovacího krčku mezi pavilony A a B, takže škola dostala konečně zčásti novou podobu podle architektonického návrhu Ing. Arch. Pavla Juráska.

Naše škola se skvěle prezentovala i díky soutěžím – elektronický časopis Echo podruhé zvítězil v celostátní soutěži školních časopisů. A tablo třídy 4. A bylo oceněno jako nejlepší maturitní tablo České republiky v roce 2011.

Noví vyučující: v r. 2005 Mgr. Ivana Reichelová (angličtina), Mgr. Art. Pavol Stručka (výtvarné obory), Mgr. Pavla Svitáková (tělocvik); v r. 2006 Mgr. Hana Češková (výtvarné obory), Mgr. Dagmar Kočtářová (matematika, angličtina); v r. 2007 Mgr. Ludmila Kosíková (angličtina), Ing. Lena Benovičová a Ing. David Novosad (stavebnictví), Roman Jestřáb (stavební praxe – odborný výcvik); v r. 2008 Mgr. Jana Slováková (matematika, fyzika), Mgr. Vladimír Šereš (informatika), Mgr. Jarmila Brešlová (tělocvik), BcA. Petr Bulava (výtvarné obory); v r. 2011 Mgr. Ivana Bělochová (čeština); v r. 2012 Ing. Bc. Michal Sochor (Informační technologie, CAD systémy).

2014–2024

Klíčové události

Od r. 2009 existuje naše průmyslová škola pouze jako čtyřleté středoškolské studium. V tomto desetiletí se zde vyučují obory Technické lyceum, Stavebnictví, Grafický design a Užitá malba.

V březnu 2020 se objevila celosvětová pandemie covidu-19 a ve spojitosti s tím se několik měsíců vyučovalo distančně on-line. Jarní maturity 2020 proto měly také jiný průběh, například ústní zkoušku z češtiny dělali jen ti studenti, kteří si o to zažádali. Od května se vyučovalo ve skupinách, žáci i vyučující museli být v rouškách a před výukou ještě probíhalo testování na přítomnost viru.

V letech 2014–2019 se před Vánocemi konala studentská vánoční akademie, ale kvůli problémům s místem, kam by se vešli studenti celé školy, ji vystřídala netradiční výuka (bruslení, čajovna, deskové hry apod.).

V tomto desetiletí se také několikrát uskutečnila měsíční studentská stáž výtvarných oborů ve Florencii a oboru stavebnictví ve Valencii či Granadě.

Velkou oblibu si udržel školní ples, dokonce jej studenti začali připravovat podle určitých témat – např. Hollywood, Benátská noc, Mafie, Mořský svět aj.

S velkými ohlasy se setkává Kapka fyziky, kterou od r. 2017 organizuje Mgr. Jana Slováková. Díky této „fyzikální laboratoři“ se do naší školy prodívají žáci z různých základních škol okresu a pomáhá to i náboru nových studentů na technické obory.

Změny v pedagogickém sboru: Ing. Miroslava Přibila na postu zástupce školy vystřídala v r. 2018 Mgr. Beáta Kuchyňková a na začátku školního roku 2024/25 po 22 letech odešel do důchodu PaedDr. Ivo Kurz – na místo ředitelky školy nastoupila Ing. Milada Homzová.

Noví vyučující: v r. 2014 výtvarné obory – Yvona Jandová (odchod listopad 2014), Mgr. Art. Petr Včelka, MgA. Lukáš Malina; Mgr. Dagmar Benovičová (český jazyk); v r. 2015 MgA. Eva Kolovrátková (výtvarné obory), Mgr. Petra Horká (angličtina); v r. 2016 MgA. Natálie Staňková (výtvarné obory), Ing. Pavlína Měsíčková (stavebnictví); v r. 2017 Bc. Eliška Křůmalová Tunklová, Mgr. Markéta Podivínská MgA. Barbora Staňková (výtvarné obory), Ing. Martina Janíková (od 1. 1. 2018), Ing. Zuzana Jurutková, Ing. Lucie Nováková (stavebnictví); v r. 2018 Ing. Beata Kuchyňková (zástupkyně ředitele), Mgr. Kateřina Pokorná (angličtina); v r. 2019 Mgr. Martin Hub (tělesná výchova), Bc. Miroslav Bábíček (občanská nauka); v r. 2020 ???; v r. 2021 Mgr. Kamila Chmelová (angličtina), Ing. Valerie Eliášová (stavebnictví), Mgr. Michaela Snášelová a Mgr. Ivona Žaliová (čeština), Ing. Martin Pazderka (ICT, matematika); v r. 2022 MgA. Tereza Hrabcová a MgA. Albert Weiss (výtvarné obory), Mgr. Tibor Helísek (TEV), Ing. Jan Kaňa (stavebnictví); v r. 2023 Mgr. Nikol Zlámalová (dějepis, občanská nauka), Ing. Petr Černý (stavebnictví); 2024 Mgr. Vítězslav Kurz (zástupce ředitele, občanská nauka), Mgr. Jakub Židlík (tělesná výchova); rodilí mluvčí (anglický jazyk) – Blair Hasset, Marc Timothy Housley.

Průmyslovka Hodonín. Škola, kterou mají studenti rádi.